Warsztaty plastyczne pt.: Projekt Pamięć

6 października 2016 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbyły się warsztaty plastyczne pt.: Projekt Pamięć
Uczestniczyli w nich uczniowie gimnazjum nr 2 w Bieczu. Zajęcia poprowadziła Pani Katarzyna Kotula, pracownik Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie.
Na początku warsztatów zaprezentowano uczniom krótki film przedstawiający istotę projektu i jego główne założenia. Tematem warsztatów był portret Żydów żyjących w czasach II wojny światowej. Prace uczniów powstawały dzięki nowatorskiej metodzie opracowanej przez znaną artystkę Rose Jacobs przy użyciu węgla drzewnego oraz suchych pasteli. Uczestnicy warsztatów podążając jedynie za cieniem lub światłem odnajdywali kształt i formę w przestrzeni na kartce odwróconej do góry nogami. W ten właśnie sposób powstały niesamowite dzieła odznaczające się wrażliwym i co ważne – indywidualnym podejściem do tematu. Została również podtrzymana pamięć o tragicznej sytuacji Żydów podczas II wojny światowej, co było jednym z założeń projektu.
Wrażenia z warsztatów uczniowie ocenili jako zaskakujące i przeżycie i zupełnie nowe doświadczenie.