„W pełni rozkwitu”… Wernisaż wystawy grafiki Lidii, Ireny i Anny Kocur

W piątkowy wieczór 10 maja 2024 roku w Bibliotece odbył się wernisaż rodzinnej wystawy grafiki autorstwa sióstr Lidii, Ireny i Anny Kocur. Ekspozycja nosi tytuł „W pełni rozkwitu”. Prezentowane prace zostały wykonane w technice monotypii. Artystki mówią, że podstawą ich pracy jest „potrzeba i próba zatrzymania się, wyciszenia, dotarcia do wnętrza siebie i zrozumienia, a także przeżycia emocji, które towarzyszą nam na każdym etapie życia. Chęć poznawania siebie i odnajdywania swojego miejsca w otoczeniu oraz poszukiwanie harmonii i bezpieczeństwa. Ulga i radość jakie następują  po uwolnieniu się od żalu i strachu, uczucie przepływu, wdzięczności, a na końcu spełnienie, które towarzyszą nam w pracy, wzmacniają nas, motywują i budują chęć świadomego tworzenia piękna”…

Artystki przynależą do Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie oraz Klubu Sztuki im. Alfreda Długosza w Gorlicach. Swoje prace natomiast prezentowały nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Wydarzenie uświetnił występ Wiktorii Ziobrowskiej i Dobrawy Tomasik, młodych wokalistek ćwiczących pod kierunkiem Agaty Masztafiak.

Lidia Kocur – absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, uprawia grafikę w technice linorytu (o tematyce cerkiewnej i pejzażowej), monotypii i suchej igły. Jej prace prezentowane były w kraju (Gorlice, Szymbark, Wysowa-Zdrój, Nowy Sącz, Krynica-Zdrój, Zyndranowa, Zakopane, Siedlce, Ciężkowice, Świętochłowice, Kraków) i za granicą (Bardejów, Tokio). Laureatka nagrody Dyrektora Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów oraz dwóch wyróżnień przyznanych podczas Salonów Gorlickich za linoryty. Pracowała w zespole redakcyjnym Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki nad albumem „Grafika Polska 1950-2000 – laureaci nagród międzynarodowych”, animatorka zajęć plastycznych dla dzieci i dorosłych.

Irena Kocur – absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego, uprawia grafikę w technice monotypii o tematyce roślinnej i fotografikę. Jej prace były prezentowane w Gorlicach i Krakowie. Laureatka dwóch wyróżnień przyznanych podczas Salonów Gorlickich za zestawy fotografii i monotypii.

Anna Kocur – absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, uprawia grafikę w technice linorytu (o tematyce cerkiewnej i ikonograficznej), monotypii i suchej igły. Laureatka dwóch wyróżnień przyznanych podczas Salonów Gorlickich za linoryty. Jej grafiki były prezentowane w kraju (Gorlice, Szymbark, Krynica-Zdrój, Wysowa-Zdrój, Nowy Sącz, Zakopane, Toruń, Warszawa, Gdańsk, Kraków) i za granicą (Bardejów, Druskienniki). Animatorka zajęć plastycznych dla dzieci i dorosłych.

Ekspozycję prac można oglądać do 7 czerwca 2024 roku.