Spotkanie z ilustratorem Pawłem Wakułą

26 listopada 2018 r. w Bibliotece Biecz odbyło się ostatnie już spotkanie autorskie realizowane z projektu Podróż za jeden uśmiech. Gościem spotkania był Paweł Wakuła, autor książek dla dzieci, ilustrator, rysownik, z zawodu humorysta. Autor ukończył kierunek malarstwa i pedagogiki artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczył się pod okiem wybitnego artysty, profesora Wojciecha Sadleya. Za swoją debiutancką publikację Co w trawie piszczy otrzymał wyróżnienie w konkursie im. Astrid Lindgren, przyznanym mu przez fundację ABC XII – Cała Polska czyta dzieciom. Książka Kajtek i Yetik otrzymała nominację do Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego. Autor uczestniczył w dwóch spotkaniach z uczniami klas 1-4 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Binarowej, Szkoły Podstawowej w Racławicach, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Libuszy oraz Szkoły Podstawowej Nr 1 w Bieczu. Każde spotkanie było inne z racji wieku uczestników. W jednym uczestniczyli młodsi uczniowie i interesowała ich twórczość pisarza odpowiednia dla ich wieku, a w drugim starsi uczniowie wraz z Autorem skupili się na jego powieściach historycznych. Autor w sposób bardzo ciekawy, przystępny opowiadał dzieciom o swoich książkach, o tym jak one powstały, skąd się brały pomysły na ich napisanie. Całość wiedzy poparta była ilustracjami Autora, które powstawały na ich oczach. Autor napisał wraz z przyjaciółmi cykl Zdarzyło się, w którym to cyklu w 50. opowiadaniach zebrana jest historia Polski. W prasie ukazują się jego rysunki satyryczne, a dzieci mogą je obejrzeć w dziecięcym dodatku Tygodnika Angorka. Na zakończenie każdego ze spotkań dzieci zasypywały Autora pytaniami na temat jego życia, twórczości, a przede wszystkim pracy rysownika i ilustratora. Podsumowaniem spotkania był autograf i dedykacja złożona przez pisarza w książkach zakupionych przez uczestników spotkania.

Spotkanie 1

Spotkanie 2