Spotkanie autorskie z Ziemowitem Szczerkiem

W piątek 26 listopada o godzinie 12:00 w Bibliotece Biecz gościliśmy Ziemowita Szczerka, pisarza i dziennikarza, autora książek z pogranicza literatury pięknej, eseju i gonzo reportażu. Rozmowa stematyzowana została wokół kilku wątków: historii jako tkanki narracyjnej w literaturze współczesnej, historii alternatywnej jako jednego z potencjałów narracyjnych obecnych w polskiej prozie najnowszej oraz tożsamości historyczno-kulturowej Europy Środkowo-Wschodniej. Szczerek jest znakomitym znawcą problematyki ukraińskiej, a także bada i opisuje specyfikę historyczno-polityczną regionu Europy Środkowej i Wschodniej, zarówno w formie literackiej eseistyki, jak i w tekstach publicystyczno-dyskursywnych.

Po spotkaniu z pisarzem nastąpiło wręczenie nagród oraz statuetek uczestnikom konkursów („Portret sarmaty w twórczości Wacława Potockiego” oraz na najlepszą inicjatywę społeczną), które Biblioteka Biecz ogłosiła w ramach realizacji projektu Literacki Biecz Wacława Potockiego. O laureatach konkursu plastycznego informowaliśmy już wcześniej. Z kolei w konkursie na inicjatywy społeczne, jury wyłoniło 2 koncepcje opracowane i zgłoszone przez uczniów bieckich szkół średnich:

1. Pomysł stworzenia audiobooka, połączonego z prezentacją przestrzeni miejskiej Biecza związanej z Wacławem Potockim – LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu
  2. „Kuchnia staropolska dawniej i dziś” – ZSZ im. św. Jadwigi Królowej w Bieczu

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu BLISKO przyznało dotację 49. projektom. Biblioteka Biecz otrzymała dofinansowanie w kwocie 107.300,00 zł.

„Literacki Biecz Wacława Potockiego”, którego liderem jest Biblioteka Biecz realizowany jest we współpracy z partnerami: Liceum Ogólnokształcącym w Bieczu, Zespołem Szkół Zawodowych w Bieczu, Muzeum Ziemi Bieckiej oraz Bieckim Centrum Kultury. Projekt objął Patronatem Honorowym Burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz.