Projekt „Żydzi. Dawni mieszkańcy Biecza” z dofinansowaniem

Dla naszych Czytelników i nie tylko mamy bardzo dobrą informację. Zgłoszony w styczniu tego roku do Narodowego Centrum Kultury przez Bibliotekę Biecz projekt „Żydzi. Dawni mieszkańcy Biecza” został bardzo wysoko oceniony i tym samym zyskał dofinansowanie w kwocie 30 000 złotych na realizację wydarzeń kulturalnych. W przedostatni weekend sierpnia (24-25) w Bibliotece Biecz znów wybrzmi etniczna muzyka żydowska. Zorganizujemy również bardzo interesujące spotkania autorskie wokół literatury mierzącej się z tą tematyką. Zaistnieje także okazja do tego, by posłuchać wykładu stematyzowanego wokół wybranego zagadnienia związanego z żydowskimi wątkami w historii Biecza czy zadać pytanie uczestnikom zaplanowanego panelu dyskusyjnego pod tytułem „Wspomnienia o żydowskim Bieczu”. Nasz projekt został bardzo wysoko oceniony, znalazł się bowiem na 27 miejscu na liście 257 pozytywnie rozpatrzonych wniosków. Wszystkich wniosków do Programu EtnoPolska2024 wpłynęło aż 1877.

Zarówno władze samorządowe Gminy Biecz, jak i nieliczni działacze, którzy kultywują pamięć o bieckich Żydach, stwarzają pozytywny klimat, który w przyszłości zaowocuje zwiększoną świadomością społeczną w obszarach historii i kultury. Postawiliśmy sobie za cel, by nasz projekt stał się kolejną „cegiełką” dopełniającą te działania. Kontekst historyczno-kulturowo-etnograficzny jest więc dla zaplanowanych przez nas działań odniesieniem fundamentalnym, ponieważ nawiążemy do tradycji izraelickiej, pokazując przy okazji jej ślady we współczesnym Bieczu.

Projekt zostanie zrealizowany w ramach programu EtnoPolska2024 i dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury.