„Polacy i Żydzi. Dwukulturowe dziedzictwo Biecza”

Biecz posiada dwie wielkie tradycje kulturowe; polską i żydowską. Społeczność żydowska od XVIII wieku współtworzyła lokalną kulturę i folklor naszego miasta. Po Zagładzie, właściwie całkowicie umarła. W ostatnich latach zostały podjęte działania mające na celu zbudowanie wśród lokalnej społeczności świadomości żydowskiego dziedzictwa kulturowego Biecza. Są to działania potrzebne, stąd ich wsparcie w postaci naszego projektu. W związku z powyższym, projekt „Polacy i Żydzi. Dwukulturowe dziedzictwo Biecza”, który realizowaliśmy w dniach 26-27 sierpnia.

W sobotę i niedzielę w Bibliotece Biecz odbył się szereg interesujących wydarzeń mających na celu nie tylko zapoznanie lokalnej społeczności z różnorakimi przejawami folkloru żydowskiego jako istotnej kultury cechującej się odmiennością, ale także zestawienie tej odmienności z kulturą pogórzańską.

Sobotni blok wydarzeń rozpoczął się od spaceru po mieście śladem obecności bieckich Żydów. Krzysztof Przybyłowicz jak zawsze zajmująco opowiadał o żydowskim Bieczu. Następnym punktem w programie było spotkanie autorskie z Rafałem Hetmanem na temat pamięci i postpamięci wokół jego dwóch książek „Izbica, Izbica” oraz „Las zbliża się powoli. Kto po wojnie mordował w Dębrzynie”. Po spotkaniu z pisarzem miał miejsce niezapomniany koncert krakowskiego zespołu Legend of Kazimierz. Muzycy przybliżyli słuchaczom żydowskie brzmienia. Warto tutaj też wspomnieć, że nie jest to ich pierwszy występ w Bieczu. O godzinie 18:30 miały miejsce z kolei warsztaty tańca żydowskiego i pogórzańskiego. Taniec żydowski przybliżyła Marzena Dudziuch-Koluch, pogórzański natomiast Agnieszka Mosoń-Malisz. Pod wieczór, na zakończenie tego obfitującego w doznania kulturalne dnia, uczestnicy wydarzeń mogli posmakować tradycyjnych specjałów kuchni pogórzańskiej.

Niedziela rozpoczęła się od znakomicie przygotowanego wykładu naukowego Krzysztofa Przybyłowicza na temat Żydów Biecza w różnych okresach historycznych. Po wykładzie wystąpił Kwartet Galicyjski, którego występ stał się niezapomnianą muzyczną ucztą. I w końcu nastąpił akcent kulinarny podczas panelu dyskusyjnego z udziałem Agnieszki Epler (blogerki Lady Kitchen), Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Strzeszynie Aleksandry Rybczyk oraz Krzysztofa Przybyłowicza sporo dowiedzieliśmy się o tym, jak przenikają  się tradycje kulinarne. Ostatnim elementem wieńczącym drugi dzień bibliotecznych wydarzeń była degustacja tradycyjnej kuchni żydowskich. Bardzo dziękujemy za wyśmienite dania, które przygotowała restauracja Grodzka.

W takim zamyśle nasze działania wpisują się w edukację historyczno-regionalną, dzięki której połączymy przeszłość z teraźniejszością, wskazując na bogate dwukulturowe dziedzictwo Biecza, ale też wątek przenikania się kultur.

Projekt został zrealizowany w ramach programu EtnoPolska2023 i dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury.