Literacka jesień w Bibliotece Biecz

Bibliotece Biecz udało się pozyskać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego znaczne dofinansowanie do realizacji dwóch projektów promujących czytelnictwo i kontakt z literaturą. Dlatego też jesienią biblioteka zaproponuje naszym odbiorcom szereg bardzo ciekawych wydarzeń, które od września do listopada zmienią biecką książnicę w centrum życia literackiego.

Spotkania z ludźmi ze świata literatury to niezwykle atrakcyjna forma zachęcania czytelników do świadomego sięgania po książkę. W ramach projektu noszącego tytuł „Porozmawiaj z pisarzem” do biblioteki zaprosimy Grzegorza Bogdała, Aleksandrę Brzuzy oraz Jędrzeja Pasierskiego. Grzegorz Bogdał to zdolny prozaik literacko realizujący się w krótkiej formie, Jędrzej Pasierski z kolei jest poczytnym autorem powieści kryminalnych, których akcja osadzona jest w Beskidzie Niskim. Aleksandra Brzuzy jest młodą tłumaczką literatury z języków ukraińskiego i rosyjskiego. Ponadto w ramach projektu planujemy spotkanie tematyczne z Łukaszem Bieńkiem, krakowskim artystą i malarzem wokół relacji zachodzących na styku język-obraz.

Całkowity koszt realizacji zadania wyniesie 13 500 zł. Kwota dofinansowania z MKiDN to 10 000 zł, natomiast 3 500 zł wkładu własnego zapewniła Gmina Biecz.

W bieżącym roku przypada 90. rocznica urodzin Marka Hłaski. W związku z powyższym planujemy zorganizować cykl wydarzeń poświęcony temu pisarzowi. W projekt „Życiowo, przejściowo, podejściowo – odświeżanie legendy Marka Hłaski” zaangażujemy młodzież uczęszczającą do bieckiego liceum. Weźmie ona udział w warsztatach teatralnych, które poprowadzi aktor związany z nowosądeckim Teatrem NOWYM. Dla młodzieży w projekcie zaplanowane także zostały warsztaty creative writing oraz warsztaty graficzne. Ważnym wydarzeniem stanie się także spotkanie autorskie z Radosławem Młynarczykiem, badaczem twórczości Hłaski oraz autorem jego biografii.

Koszt realizacji działań projektowych zamknie się w kwocie 24 075, 00 zł. Dofinansowanie z MKiDN wyniesie 17 775 zł, natomiast wkład własny w kwocie 6 300 zł zabezpieczyła Gmina Biecz.