O ”Balladynach i romansach”, romantyzmie, życiu i literaturze z Ignacym Karpowiczem

W piątek 30 września o godzinie 11:00 w Bibliotece Biecz odbył się literacki panel dyskusyjny z Ignacym Karpowiczem. W dyskusji poświęconej literaturze romantyzmu, „Balladom i romansom” Adama Mickiewicza, a także współczesnej tożsamości zbiorowej Polaków i jej zanurzeniu w romantycznym imaginarium nie zabrakło emocji. Z Ignacym Karpowiczem rozmawiali: Kinga Augustyn – polonistka z Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu, Elżbieta Knapik – dyrektor Biblioteki Biecz oraz Jacek Lech – pracownik Biblioteki Biecz.

Romantyzm to trwały kulturowy konstrukt, który cały czas wpływa na polską kulturę, z literaturą włącznie. Ignacy Karpowicz w „Balladynach i romansach”, powieści z 2010 roku wchodzi w dialog z tradycją romantyzmu, stosując postmodernistyczną grę konwencjami.

Pisarz pochodzi z Białegostoku. Jest jednym z najważniejszych prozaików urodzonych w latach 70. To wielokrotny finalista Literackiej Nagrody Nike, laureat Paszportu Polityki w 2011 roku, autor powieści „Niehalo”, „Cud”, „Sońka”, „Cicho, cichutko”, no i „Balladyn i romansów”, rzecz jasna.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.