Książka „Ada i jej cztery przygody” audio i e-book dostępne bezpłatnie

Opowiadanie „Ada i jej cztery przygody” Jana Kerdena jest przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym. Książka jest pomostem, dzięki któremu dziecięca wrażliwość i chęć kreacji odnajdzie się wśród nowych doznań i wyzwań. Autor używa klasycznego języka literackiego, bez współczesnych naleciałości, co jest rzadkością w literaturze i w codzienności. Książkę Jana Kerdena rekomenduje Marek Bieńczyk, laureat Nike 2012, mówiąc, że „to bardzo pomysłowa i bardzo delikatna proza dla dzieci w wieku około dziesięciu lat”.

Decyzją autora i dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury „Ada i jej cztery przygody” w formie plików ebook i audiobook jest dostępna bezpłatnie w sieci, bibliotekach oraz na stronach wydawcy Fundacji Arka im. Józefa Wilkonia, która zrealizowała projekt. Dodatkowo powstała wersja audiobooka dla dzieci niedowidzących ze specjalnie dla nich przygotowaną prezentacją grafiki.

Ilustracje wykonał Piotr Fąfrowicz, wersję audio czyta Olga Bończyk, natomiast autorką opracowania graficznego jest Grażka Lange, za redakcję odpowiada Teresa Duralska-Macheta, a całość projektu przeprowadziła Blanka Wyszyńska-Walczak. Nagrania dźwiękowe zrealizowało Film Studio „Factory”, z wykorzystaniem utworu „Muzyka Ady” Zdzisława Zielińskiego. Wydawnictwo ukazało się nakładem Fundacji „Arka” im. Józefa Wilkonia.