Mobilna Przestrzeń Kultury III – warsztaty poświęcone kulturze żydowskiej

Biblioteka Biecz po raz kolejny podjęła współpracę z Żydowskim Muzeum GALICJA  z Krakowa w ramach projektu Mobilna Przestrzeń Kultury III. Projekt jest kontynuacją projektów o tej samej nazwie z lat poprzednich.

Dnia 31 maja 2019 roku w Bibliotece Biecz odbyły się warsztaty poświęcone tradycji i kulturze żydowskiej.

W warsztatach pod nazwą DREJDL I HAMANTASZE wzięli udział uczniowie klasy IV ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Bieczu.  Pierwsze warsztaty poświęcone były przedmiotom pochodzącym z kultury żydowskiej takim jak: szofer (róg), szawuot (wycinanka), drejdl (bączek do gry), kołatki i  hagada. Uczniowie dowiedzieli się podczas jakich świąt oraz w jakim celu używa się tych przedmiotów.

W kolejnych warsztatach pn. PROJEKT PAMIĘĆ wzięli udział uczniowie klasy III Gimnazjum ze Szkoły Podstawowej  1 w Bieczu. Uczestnicy zajęć poznali historię Rose, która we wczesnym dzieciństwie została rozdzielona z bratem. Od tego momentu zaczęła malować portrety brata z fotografii, która jej pozostała. Następnie młodzież malowała portrety ze zdjęć według sposobu malowania twarzy przez Rose. Zajęcia zakończyły się poznaniem historii osób, które zostały namalowane przez uczniów.