Malarskie metafory ciszy i światła. Wernisaż wystawy Aliny Zachariasz-Kuciakowskiej

W piątkowy wieczór 17 lutego w Bibliotece Biecz odbył się wernisaż wystawy malarstwa Aliny Zachariasz-Kuciakowskiej zatytułowanej „krainy ciszy… krainy światła” . Prezentowane prace można podzielić na dwa tematyczne rodzaje. Część prac można określić jako realistyczne, w których impresjonistyczna gra światłem nadaje im niepowtarzalnego charakteru, drugą część z kolei można wpisać w krąg abstrakcji, gdzie decydujące kryterium stanowi kolor, a zwłaszcza jego nasycenie w różnych odcieniach. Wszystkie obrazy Artystki, które można oglądać na wystawie w bieckiej bibliotece zostały namalowane akwarelami.

Alina Zachariasz-Kuciakowska jest absolwentka LO im. Marcina Kromera w Gorlicach. Ukończyła studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w Instytucie Wychowania Artystycznego. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, przez pewien czas również Polskiego Komitetu InSEA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę. Cały czas jest aktywna twórczo. Oprócz malarstwa uprawia grafikę warsztatową i rysunek.

Najpełniej o twórczości artystycznej Aliny Zachariasz-Kuciakowskiej wyraża się nieżyjąca już Profesor Danuta Kołwzan-Nowicka: „Prace Aliny Zachariasz cechuje tak rzadko, szczególnie obecnie, spotykane skupienie, oszczędność środków i synteza – nie oschła geometryczna, ale wrażliwie odrzucająca wszystko to, co nie służy pełnemu wyrazowi zawartemu w delikatności i niuansach cięcia. Alina Zachariasz szuka własnego znaku dla myśli i znajduje własny ślad dla ich wyrażania. Jej prace są piękne prawdą autentycznego przeżycia, a nie czystą estetyką formowania”.

Serdecznie dziękujemy Andżelice Dąbrowskiej i Marcinowi Guzikowi, uczniom Zespołu Szkół Zawodowych im. św. Jadwigi Królowej w Bieczu, za przygotowanie przepięknej oprawy muzycznej wieczoru, jak również zapraszamy do oglądania wystawy w Sali Spotkań Biblioteki Biecz. Ekspozycja czynna do końca marca.