„Bilecik miłosny” w interpretacji TEATRU NOWEGO z Nowego Sącza

Sobotni wieczór w Sali Spotkań Biblioteki Biecz obfitował w moc wrażeń za sprawą minispektaklu w wykonaniu grupy aktorskiej tworzącej sądecki TEATR NOWY, która – miejmy nadzieję – częściej u nas zagości. Aktorzy przygotowali bowiem znakomitą, komiczną, atrakcyjną wizualnie i – co chyba najistotniejsze – uwspółcześnioną wariację na temat klasycznej „drobnostki scenicznej w jednej odsłonie” pióra Michała Bałuckiego. Okazuje się, ze miłosne perypetie czworga bohaterów (Julii, Ann, Edmunda i Mariana) mają rys uniwersalności i są zadziwiająco aktualne także i dzisiaj. Tak jak miłość i sprzężona z nią czasem zdrada są żywiołami dotykającymi ludzi we wszystkich czasach i przestrzeniach. Satyryczno-komediowy wydźwięk tekstu pozytywistycznego pisarza został przez wykonawców spektaklu kapitalnie wydobyty. Niespodzianką dla widzów okazał się spontaniczny, niewyreżyserowany finał, w którym oprócz aktorów, nieoczekiwanie jako statystki, zagrały także trzy panie z widowni. Trzeba przyznać, że potrafią ci aktorzy porwać publiczność.

„TEATR NOWY to nowo powstałe miejsce na Kulturalnej mapie Sądecczyzny oraz Małopolski” – tak przedstawiają publice swój projekt jego twórcy. W wystawionym na scenie bieckiej biblioteki „Bileciku miłosnym” zagrali: Krzysztof Pomietło, Violetta Romul-Pomietło, Józef Więcławek, Małgorzata Sowa oraz Anna Janur.

Dofinansowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.