„Zdrój” Łukasza Bieńka. Wernisaż wystawy malarstwa

W sobotni wieczór 4 listopada 2023 roku o godzinie 17:30 w Bibliotece Biecz miał miejsce wernisaż wystawy malarstwa Łukasza Bieńka zatytułowanej „Zdrój”. Nie pierwsza to jego ekspozycja w Bieczu, lecz pierwsza w Bibliotece. Scenariusz wieczoru przybrał trochę odmienną niż zazwyczaj formułę. Na wstępie Autor wprowadził gości w tematykę wystawy, po czym z pracownikiem Biblioteki Biecz, Jackiem Lechem rozmawiali o literaturze, w której pojawia się motyw sanatorium, uzdrowiska bądź kurortu. Rozmowa krążyła głównie wokół „Empuzjonu” Olgi Tokarczuk, która to powieść wchodzi w dialog z „Czarodziejską Górą” Tomasza Manna. Oprócz tych dwóch powieści pojawił się również wątek choroby Stanisława Grzesiuka, opisany w jego ostatniej książce „Na marginesie życia” oraz wspomniano „Zdrój”, debiutancką książkę prozatorską Barbary Klickiej.

A tak oto Autor opowiada o swojej ekspozycji: „ Kurort nosi w sobie wszystko – resortowość i płomienne piękno upadku. To śnieżna kraina, a więc posadowiona na wodzie. Jest zwrócona na wschód, skąd przychodzi światło topiące śnieg. Nie można o niej powiedzieć, że odwraca się plecami do zachodu, do jego gry szklanych paciorków, do gry pozorów, do fantomowych problemów, chwilowych podniet, technologicznego odurzenia, niejawnych środków perswazji, sloganów konformizmu. Wszystko musi przepłynąć przez palce: i czas, i woda, i życie.  Do wód jeżdżono, jak wiadomo, nie tylko po zdrowie, ale i po spektakl. Jeśli samo leczenie było działaniem tektonicznym, dośrodkowym, wgłębnym, to kuracja – jako całość – ujawniała całą paletę barw, nie tylko tych ziemnych, ale i tęczowych. I tak, jeśli resort stoi po jasnej stronie stoku, z całym barwnym przepychem, to sanatorium zapada się w cień działań medycznych i okołomedycznych. Kurort natomiast obejmuje oba obszary, obie strefy. W kurorcie mrok głębi oddaje przysługę rozświetlonym powierzchniom. Woda z serca ziemi wypływa wprost do naczyń kuracjuszy wędrujących uzdrowiskowym deptakiem. Żywioł zamarza tworząc fantastyczną architekturę świata”.

Wystawa czynna do 28 listopada.