Warsztaty poezjoterapii dla seniorów

W czwartek 19 października 2023 roku w ramach realizowanego przez Bibliotekę Biecz projektu „Wokół Szymborskiej. Biecki Festiwal Poetycko-Muzyczny” odbyły się podwójne wyjazdowe warsztaty poezjoterapii dla seniorów w Klubie Seniora w Binarowej. Warsztaty te były formą terapii poprzez poezję. Praca z seniorami opiera się na założeniu, że proces twórczy służący autoekspresji, pomaga ludziom rozwiązywać problemy i konflikty, rozwijać umiejętności interpersonalne, kierować własnym zachowaniem, redukować stres, podnosić samoocenę i samoświadomość oraz realizować się twórczo.

W pierwszej części zajęć seniorzy wysłuchali krótkiego wykładu o poezji najnowszej, z uwzględnieniem twórczości Wisławy Szymborskiej. W kolejnej, praktycznej, tworzyli własną twórczość w oparciu o metodę black out poetry. Uczestnicy warsztatów wykazali się niespotykaną kreatywnością, by pierwotnym tekstom użytkowym, poprzez twórczą wyobraźnię nadać zupełnie nowy sens.

Dofinansowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.