Warsztaty literacko-teatralne z Józefem Więcławkiem

W dniach 18-20 września 2024 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu odbyło się 5 warsztatów literacko-teatralnych z Józefem Więcławkiem. Józef Więcławek jest dyplomowanym aktorem dramatu,  na co dzień zaangażowanym w działalność nowosądeckiego Teatru NOWEGO. W cyklu pięciu spotkań skierowanych do młodzieży licealnej, uczniowie poznali tajniki pracy aktora, przyswoili proces przetwarzania literackiego pierwowzoru pod scenopis, rozwinęli umiejętności aktorskie, kreatywność i samoświadomość bycia na scenie.  Młodzież skorzystała także z teoretycznej możliwości poszerzenia wiedzy na temat pracy aktora, zarówno na scenie teatralnej, jak i w telewizji czy filmie. Podczas warsztatów uczniowie pracowali na wybranych opowiadaniach Marka Hłaski. Jak się okazało, praca nad tekstem, który ma formę prozy bynajmniej nie jest łatwym zadaniem. Pod okiem aktora, poradzili sobie jednak z tym zadaniem doskonale.

Dzięki aktywnemu udziałowi uczniów w warsztatach teatralnych oraz w ćwiczeniach, nabyli oni również podstawową wiedzę na temat technik aktorskich: gestykulacji, mimiki, postawy ciała, intonacji, skutecznej prezentacji postaci na scenie, czyli „wchodzenia w rolę”, utożsamiania się z graną postacią.

Serdecznie dziękujemy uczniom Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu za aktywny udział w arcyciekawych zajęciach. Dziękujemy także Józefowi Więcławkowi za przygotowanie warsztatów oraz profesjonalne ich przeprowadzenie. Zajęcia odbyły się w ramach realizowanego przez Bibliotekę Biecz projektu pod nazwą „Życiowo, przejściowo, podejściowo. Odświeżanie legendy Marka Hłaski”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.