Tydzień z INTERNETEM „e-Pasjonaci”

„e-Pasjonaci”

28 marca
2017 r. Czytelnia MiGBP w Bieczu zapełniła się zaproszonymi gośćmi, którzy uczestniczyli w spotkaniu w ramach kampanii Tydzień z Internetem. Tydzień z Internetem to ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez organizację pozarządową Telecentre-Europe. Co roku włącza się w nią kilkadziesiąt krajów. Ich mieszkańcy biorą udział w spotkaniach, seminariach czy warsztatach, dzięki którym odkrywają potencjał Internetu. Do tej pory w akcji uczestniczyło już ponad 800.000 osób. Koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, wspierana przez liczne grono partnerów. Pomagają oni na różne sposoby – np. w zachęcaniu lokalnych instytucji i organizacji do włączenia się w akcję czy w opracowaniu scenariuszy spotkań i innych materiałów merytorycznych.

Kolejny raz Biblioteka włączyła się do udziału w kampanii. Tegoroczny temat zajęć „e-Pasjonaci” to spotkanie dla różnych grup wiekowych, przede wszystkim dla osób dorosłych korzystających lub planujących rozpoczęcie korzystania z Internetu. W szczególności dla tych, których mogłyby zachęcić do tego przydatne i praktyczne materiały znajdujące się w sieci. Na początku spotkania każdy z uczestników  krótko się przedstawił wybierając jeden z symboli tematu, który podczas spotkania najbardziej go interesuje: gotowanie, szycie czy majsterkowanie. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszyło się gotowanie. Główną częścią spotkania był quiz, będący okazją do  zdobycia nowej wiedzy i dobrej zabawy. Składał się on z ośmiu zamkniętych pytań oraz z dwóch krótkich zadań. Slajdy quizu odsyłały także do wybranych zasobów z sieci (np. do strony danego blogera czy filmiku na portalu YouTube). Goście spotkania mieli okazję zapoznać się z różnymi blogami. Poza odpowiedziami na pytania mieli do wykonania dwa zadania: wymyślić propozycje wykorzystania spinacza do bielizny oraz wykonać pojemnik na długopisy.  Pomysłów nie brakowało, uczestnicy wykazali się kreatywnością, pomysłowością, oryginalnością. Po wykonaniu zadań podliczono punktację i gromkimi brawami nagrodzono zwycięską drużynę.

Po przerwie kawowej nastąpiło spotkanie z gościem specjalnym –  Łucją Wojewodzic, emerytką, uczestnikiem Bieckiego Uniwersytetu Złotego Wieku i wielką miłośniczką pracy z dziećmi. Pani Łucja pasjonuje się papierową wikliną.  Zaprezentowała kilka swoich prac, przedstawiła technikę wykonania oraz zachęciła do korzystania z blogów, z których sama czerpie wzory do naśladowania.

Na zakończenie spotkania wykonano wspólne grupowe zdjęcie. W trakcie spotkania uczestnicy mieli możliwość zdobyć ciekawe i praktyczne informacje dotyczące majsterkowania, gotowania i szycia, poznali blogi i popularnych blogerów, zawiązali nowe znajomości i spędzili miło czas w Bibliotece.

Spotkanie poprowadziła Elżbieta Wszołek we współpracy z Natalią Wszołek.

Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Województwem Małopolskim.