Ależ to był weekend w Bibliotece Biecz! W sobotę i niedzielę (11-12 czerwca) przenieśliśmy się do XVII stulecia, w którym żył i tworzył Wacław Potocki. Ta podróż w czasie nie mogłaby dojść do skutku, gdyby nie realizowany przez Bibliotekę Biecz projekt Literacki Biecz Wacława Potockiego, którego drugim, tegorocznym etapem stało się wydarzenie pod nazwą Potocki Biecz Festiwal.
Sobotni program festiwalu rozpoczął się od modowego preludium. Był to mini pokaz mody dawnej, podczas którego zaakcentowano kontrast pomiędzy stylem barokowym a romantycznym. Po nim miał miejsce wykład stematyzowany wokół sylwetki twórczej Wacława Potockiego. Został Potocki przypomniany jako literat realizujący się twórczo w różnych rejestrach ówczesnego piśmiennictwa, a także jako świadomy twórca czerpiący inspirację z Biblii oraz łacińskiej i nowołacińskiej tradycji. Najważniejszym punktem pierwszego dnia festiwalu stał się oddziałujący na zmysły koncert w wykonaniu duetu: Dawida Biwo (bas, baryton) oraz Wiktorii Swobody (teorba). Muzycy brawurowo wykonali nieznane kantaty Maurizia Cazzatiego. To piękny ukłon muzyków w kierunku Wacława Potockiego i jego czasów. Warto tutaj podkreślić, że większość utworów, których wysłuchaliśmy w sobotę miały swoją premierę po raz pierwszy po prawie czterech stuleciach, stąd wyjątkowość tego koncertu.
Drugi dzień festiwalu przebiegł nie mniej emocjonująco. Niedzielny program rozpoczął się od prezentacji inicjatyw oddolnych wyłonionych w ubiegłorocznym konkursie ogłoszonym przez Bibliotekę Biecz podczas realizacji pierwszego etapu programu BLISKO. Pierwszą z inicjatyw zaprezentowała młodzież uczęszczająca do Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu, która nagrała znakomity, wzbogacony barokową muzyką i tekstami z epoki audioprzewodnik „Na Biecza zwiedzanie. Literacki przewodnik Wacława Potockiego”. Uczniowie liceum zaprezentowali także krótką scenkę „W ogrodzie fraszek Potockiego”. Po wysłuchaniu fragmentów przewodnika nastąpił pełny pokaz mody historycznej, którego ramy zamykały czasy gotyku i la belle epoque. Przedstawienie przebogatych dawnych strojów wraz z narracją to druga wyłoniona w konkursie inicjatywa, przygotowana przez uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych im Św. Jadwigi Królowej w Bieczu.
Kolejnym elementem niedzielnego programu stał się wykład poświęcony związkom Wacława Potockiego z Bieczem. Jak się okazuje nie tylko historia literatury wpisuje Wacława Potockiego w swój bieg, ale także historia polityki. Po wykładzie festiwalowej publiczności zgromadzonej w bieckiej bibliotece zaprezentowany został teatralizowany wykład „Barocco – perła bizarna i inne osobliwe opowieści z XVII wieku wyłuskane” przygotowany przez grupę teatralną Nomina Rosae i tancerzy Kings Town Dancers z Nowego Sącza. Fundacja Nomina Rosae działa od wielu lat na polu popularyzacji wiedzy historycznej. W jej ramach działają Atelier Nomina Rosae oraz historyczny Teatr. Współpracuje z wieloma instytucjami muzealnymi i kulturalnymi, a także naukowcami i artystami. Aktorzy oraz tancerze, interpretując poezję baroku oraz prezentując układy taneczne, znów przenieśli nas do XVII stulecia. Zakończenie festiwalu przebiegło w atmosferze uczty sarmackiej, podczas której uczestnicy wydarzeń wpisanych w Potocki Biecz Festiwal mogli posmakować kulinarnych specjałów rodem ze szlacheckich stołów. Dla dzieci w czasie festiwalu również przewidziano atrakcje. Mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych na skwerku, nieopodal biblioteki oraz wykonać pamiątkowe zdjęcie w fotolustrze. Projekt koordynowało troje pracowników Biblioteki Biecz: Elżbieta Wszołek, Paulina Pyznar i Jacek Lech.
Dwudniowy festiwal odbył się w ramach Programu BLISKO. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu BLISKO przyznało dotację 49. projektom. Biblioteka Biecz otrzymała z Narodowego Centrum Kultury dofinansowanie w kwocie 107.300,00 zł. Wkład Gminy Biecz do tego projektu wynosi 12 000,00 zł.
„Literacki Biecz Wacława Potockiego”, którego liderem jest Biblioteka Biecz realizowany był w cyklu dwuletnim we współpracy z partnerami: Liceum Ogólnokształcącym w Bieczu, Zespołem Szkół Zawodowych w Bieczu, Muzeum Ziemi Bieckiej oraz Bieckim Centrum Kultury. Projekt objął Patronatem Honorowym Burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz.