Poezja i film. Spotkanie autorskie z Darkiem Foksem

W ramach realizowanego przez Bibliotekę Biecz projektu „Wokół Szymborskiej. Bieckiego Festiwalu Poetycko-Muzycznego” w sobotę, 7 października, o godzinie 16:00 odbyło się spotkanie autorskie z Darkiem Foksem. Rozmowa pomiędzy skierniewickim poetą, prozaikiem i artystą sztuk wizualnych a Jackiem Lechem, pracownikiem bieckiej książnicy, krążyła wokół zagadnień związanych z kondycją polskiej poezji najnowszej, jej awangardowym rodowodem (co potwierdza liryka Darka Foksa), ale także wokół tradycji, dyskursów i dykcji poetyckich, które dzisiaj w poezji dominują. Jak się okazuje, oprócz Gombrowicza, Różewicza, czy poetów amerykańskich tworzących w II połowie XX wieku, także i Wisława Szymborska była przez Darka Foksa wnikliwie czytana. Po godzinnym spotkaniu autor podpisywał książki i odpowiadał na pytania czytelników.

Darek Foks jest autorem tworzącym w różnych rejestrach literackich. Pisze książki poetyckie: „Wiersze o fryzjerach” (1994), „Ludzie kultury” (2019), „Eurydyka” (2021) „Pocałunek na placu Wolnica” (2022), prozatorskie: „Orcio” (1998), „Wielkanoc z tygrysem” (2008), jest twórcą antologii „Zawrót głowy. Antologia polskich wierszy filmowych” (2018) oraz współautorem literacko-wizualnego konceptu „Co robi łączniczka” (2005, 2022). To tylko, oczywiście, część tytułów mieszczących się w przebogatym, prawie trzydziestoletnim, twórczym dorobku tego literata. W 2014 roku został najmłodszym laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”.

Dofinansowano ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.