Obchody 82. rocznicy zagłady getta w Bieczu

Dziś przypada 82. rocznica zagłady getta w Bieczu. W związku z tą tragiczną okolicznością, odbyła się uroczystość upamiętniająca wymordowanie i wywózkę mieszkających w Bieczu Żydów. O godzinie 12:00, na Rynku, przy fontannie – w miejscu zgromadzenia Żydów przed wywózką – zostały odczytane nazwiska żydowskich mieszkańców z centrum miasta. Odczytali je: Jan Szkaradek Sekretarz Gminy Biecz, Elżbieta Knapik Dyrektor Biblioteki Biecz, Paweł Jamro Dyrektor Bieckiego Centrum Kultury, Jadwiga Wędrychowicz potomkini rodziny Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, Grzegorz Szary pracownik Muzeum Ziemi Bieckiej oraz Krzysztof Przybyłowicz autor książek o żydowskiej historii Biecza i założyciel Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz z siedzibą w Libuszy. W uroczystości wzięli także udział: dr Paweł Kocańda Dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej, Edyta Danielska przedstawicielka Sądeckiego Sztetla oraz Konrad Mierzwa reprezentujący Grzegorza Nosala Przewodniczącego Rady Miejskiej w Bieczu. Po wspomnieniu ofiar hitlerowskiego bestialstwa, złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicami upamiętniającymi Zagładę: na ścianach dawnej synagogi w Rynku i budynku dworca kolejowego, a także przy pomniku na żydowskim cmentarzu. Uroczystości towarzyszyły dwie wystawy plenerowe zorganizowane przez Krzysztofa Przybyłowicza: „Żydzi Biecza” oraz „Zdjęcia Żydów w oknach”.