Spacer historyczny, trzy spotkania autorskie, wykład, panel dyskusyjny oraz dwa koncerty. Tak prezentował się bogaty sobotnio-niedzielny (24-25 sierpnia) program kulturalny Biblioteki Biecz, dotykający kultury żydowskiej i zaproponowany odbiorcom. Społeczność żydowska mieszkająca w Bieczu od XVIII wieku współtworzyła lokalny folklor. Wnosiła różnorodność do monolitycznej, rdzennie polskiej kultury. Po Zagładzie, całkowicie zniknęła. W ostatnich latach zostały jednak w Bieczu podjęte działania mające na celu zbudowanie wśród lokalnej społeczności świadomości żydowskiego dziedzictwa kulturowego, poniekąd uzupełniające karty historii Biecza. Są to działania potrzebne, stąd ich wsparcie w postaci realizowanego przez Bibliotekę Biecz projektu „Żydzi. Dawni mieszkańcy Biecza”, bowiem w ramach owego, mogły zostać zorganizowane wyżej wymienione wydarzenia, o których szerzej będzie poniżej.
Sobotni ciąg imprez tradycyjnie rozpoczął się od spaceru po mieście śladem obecności bieckich Żydów. W tym roku jednakże, Krzysztof Przybyłowicz postanowił opowiedzieć uczestnikom spaceru o zagadnieniach, które podejmuje w książce „Moje miasteczko Biecz” – a więc o historii kamienic zlokalizowanych w Rynku, podejmując wątki, które swoje rozwinięcie zyskały podczas późniejszego spotkania autorskiego wokół tej publikacji. Następnie przyszła kolej na dwa spotkania autorskie: z Kaliną Błażejowską, współautorką książki „Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” oraz z Krzysztofem Przybyłowiczem, autorem wspomnianej już tutaj publikacji z zakresu historii regionu. Rozmowa z Kaliną Błażejowską krążyła wokół problemu odzyskiwania pamięci o kobietach walczących podczas powstania w warszawskim getcie. Z kolei Krzysztofowi Przybyłowiczowi moderator zadawał pytania dotyczące historii bieckich domów, znajdujących się przed wojną w rękach żydowskich właścicieli – i opisanych w jego najnowszej książce. Obydwa spotkania moderował Jacek Lech, pracownik bieckiej Biblioteki. Finalnym wydarzeniem sobotniego bloku bibliotecznych wydarzeń stał się przepiękny koncert Urszuli Makosz z towarzyszącym jej zespołem Max Klezmer Band. Muzycy przenieśli słuchaczy w świat kompozycji klezmerskich i bałkańskich, z wpływami hinduskimi oraz elementami jazzu i rocka. Elektryzujący wokal Urszuli Makosz, mającej w Bieczu swoją oddaną publiczność, wspaniale harmonizował z eklektyczną muzyką zespołu Maxa Kowalskiego.
Biblioteczna niedziela w kręgu kultury żydowskiej rozpoczęła się od wykładu Krzysztofa Przybyłowicza przybliżającego sylwetki trzech rodzin żydowskich mieszkających w Bieczu: rodzin Iry Goetza i Chany Kurz z domu Sternlicht oraz familii Nussbaumów. Wykład połączony został ze zwiedzaniem ekspozycji stałej „Żydzi Biecza. Historia i Zagłada”, zlokalizowanej w piwnicy pod dawną synagogą. Następnie odbył się panel dyskusyjny, w którym wzięli udział: moderujący rozmowę Krzysztof Przybyłowicz, Elżbieta Knapik dyrektor Biblioteki Biecz, Jadwiga Wędrychowicz potomkini rodziny Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata oraz Rafał Czeluśniak pracownik Muzeum Ziemi Bieckiej. Temat panelowej rozmowy dotykał kwestii niepamięci o żydowskiej karcie w historii Biecza oraz o próbach przywracania pamięci, a także cezury pomiędzy czasem nieobecności Żydów w świadomości bieczan a ich powrotem do zbiorowego myślenia o przeszłości Biecza. W niedzielę miało miejsce również ostatnie z zaplanowanych w projekcie spotkań autorskich, którego gościem był Profesor Jacek Leociak – kierownik Zakładu Badań nad Literaturą Zagłady w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, założyciel Centrum Badań nad Zagładą Żydów, autor licznych książek, w tym „Podziemnego Muranowa”, o której opowiadał zgromadzonym w Sali Spotkań słuchaczom. Wszystko, co pozostało po warszawskim getcie, skrywa się pod ziemią. To główna teza najnowszej książki Profesora, z którym spotkanie również moderował Jacek Lech. Po tej poznawczo owocnej rozmowie, nastąpił ostatni punkt w programie przewidzianym na niedzielę – koncert zespołu Rzeszów Klezmer Band. Występ ten, tak bardzo energetyczny, stał się kolejną muzyczną ucztą zaserwowaną przez artystów, dla których muzyka klezmerska jest punktem wyjścia do twórczych poszukiwań.
Koordynatorami projektu „Żydzi. Dawni mieszkańcy Biecza” są Paulina Pyznar i Jacek Lech.
Projekt został zrealizowany w ramach programu EtnoPolska2024 i dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury.