Wolność słowa. Warsztaty creative writing z Karoliną Knapik-Bieniek

We wtorek 15 października 2024 roku w Bibliotece Biecz odbyły się warsztaty twórczego pisania dla młodzieży. Wzięli w nich udział uczniowie II klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu. Pod czujnym okiem instruktorki, krakowskiej polonistki Karoliny Knapik-Bieniek, uczniowie odkrywali moc słów oraz metafor. Warsztaty miały na celu wyrażenie siebie poprzez twórczość. Nie było to łatwe zadanie, ale uczestnicy zajęć podołali mu w stu procentach, czego efekty można było zobaczyć pod koniec warsztatów. Instruktorka uwrażliwiała młodzież na słowo, podkreślała, jak ważne są czułość dla słów, uważność na nie oraz ich rozumienie. Następnie młodzi adepci pióra losowali słowa, sprawdzali ich znaczenia i wokół nich układali maksymalnie siedmiowersowe wiersze, uzupełniając je wycinkami z gazet. W ten sposób powstały bardzo ciekawe liryczno-graficzne kompozycje w rodzaju wyklejanek tworzonych przez Wisławę Szymborską. Cztery najoryginalniejsze prace uczniów zostały nagrodzone.

Warsztaty odbyły się w ramach realizowanego przez Bibliotekę Biecz projektu „Życiowo, przejściowo, podejściowo… Odświeżanie legendy Marka Hłaski”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.