W niedzielę 4. września 2016 roku na bieckim rynku odbyła się plenerowa impreza „Święto Biblioteki”. „Święto Biblioteki” zorganizowane było w ramach realizacji wspólnego projektu przez Fundację Galicia Jewish Heritage Institute i Bibliotekę. Projekt pod nazwą Na Szlaku Żydowskiego Dziedzictwa realizowany jest w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Partnerstwo publiczno-społeczne i finansowane ze środków ministerialnych i środków Fundacji. W ramach projektu odbyły się już warsztaty dotyczące wolontariatu bibliotecznego, a oprócz święta odbędzie się jeszcze szereg wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych odwołujących się do żydowskiego dziedzictwa. Autorem i koordynatorem projektu jest Kierownik Działu PR i Komunikacji Muzeum Ada Kopeć – Pawlikowska.
Program święta był bardzo różnorodny. Całość poprowadził Daniel Markowicz, pracownik Starostwa Powiatowego w Gorlicach, który przywitał gości i zapoznał uczestników święta z programem imprezy. Dyrektor Elżbieta Knapik przedstawiła działalność Biblioteki na przykładzie 2015 roku w formie prezentacji multimedialnej. W trakcie bibliotecznego święta wyróżnieni zostali najaktywniejsi czytelnicy 2015 roku: Janina Rutana w kategorii czytelnik dorosły oraz Kacper Firlit uczeń ZS nr 1 w Bieczu w kategorii czytelnik dziecięcy, którzy otrzymali od dyrektora Biblioteki pamiątkowe dyplomy i upominki książkowe.
Dyplom z rąk dyrektora otrzymała także Iwona Tumidajewicz sołtys wsi Libusza, która wspiera działalność biblioteki w Libuszy poprzez współudział oraz pomoc w organizacji spotkań kulturalnych (wystaw, wernisaży, spotkań autorskich). Dzięki jej staraniom biblioteka powiększyła swój księgozbiór o nowości wydawnicze. Te działania zaowocowały uhonorowaniem Iwony Tumidajewicz Dyplomem wyróżnienia od autorki Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk oraz Polskiej Izby Książki z gratulacjami dla sołtysa, który wsłuchuje się w potrzeby biblioteki, zna jej działalność i czynnie w niej uczestniczy. W lutym 2016 roku autorka bestsellerowych powieści dla kobiet Małgorzata Gutowska-Adamczyk ogłosiła konkurs pt. „Wójt przyjacielem Biblioteki”. Poszukiwała wójtów i burmistrzów, którzy mają pod opieką biblioteki gminne, wspierają je, pojawiają się na uroczystościach i mają fundusze na remonty bibliotek, wspierając ich rozwój i budując więzi, aby te jak najlepiej służyły lokalnym społecznościom.
Kolejnym punktem święta było Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP. Czytano Quo vadispowieść historyczną Henryka Sienkiewicza, której pierwsze wydanie ukazało się w Krakowie w 1896 r. Czytali Karol Górski – Starosta Powiatu Gorlickiego, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu Andrzej Bochenek, Sekretarz Gminy Biecz Jan Szkaradek, Dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej Marta Bartuś, Dyrektor ZSP w Strzeszynie Jadwiga Szara, v-ce Dyrektor ZS nr 1 w Bieczu Anna Kozłowska-Pelczar, Stanisław Kalisz Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Bieczu, Kazimierz Wszołek Prezes MPGK w Bieczu, Alojzy Janusz – emerytowany policjant, Dyrektor Biblioteki Elżbieta Knapik oraz prowadzący Daniel Markowicz. Czytanie odbyło się podczas „uczty”, w trakcie której zaproszeni na nią goście częstowani byli winogronami i „winem” podawanym przez „Biblioteczne Rzymianki”. W tym samym czasie odbywał się spacer po miejscach związanych z historią i kulturą Żydów, który poprowadził Krzysztof Przybyłowicz, autor książki Żydzi Biecza. Historia i zagłada.
Następnie uczestnicy spotkania zaproszeni zostali do wspólnego tańca. Warsztaty tańca żydowskiego w takt muzyki na płycie rynku przeprowadziła Marta Pietruszka z Krakowa. Zebrani goście mieli również okazję popróbować wspaniałości kuchni żydowskiej przygotowanych przez restaurację Grodzka z Biecza. Dania smakowały równie dobrze jak i wyglądały. Można było skosztować: challach (chałkę po hebrajsku), czulent (gulasz), humus, klopsiki rybne, holiszkes (gołąbki po żydowsku), haman tasze z makiem (ciasteczka), kreplach (pierożki z mięsem) oraz tatar żydowski.
Atrakcją imprezy były dwa wspaniałe koncerty – klezmerskiego zespołu Legend of Kazimierz. Zespół tworzy tzw. muzykę korzeni, która ma w sobie smak okolic Morza Śródziemnego. Mogliśmy odnaleźć w niej elementy muzyki żydowskiej, bałkański temperament oraz cygańską energię.
„Wisienką na torcie” był występ Susanny z zespołem. Muzyka zespołu to połączenie wielu gatunków muzycznych z elementami world music, w szczególności z motywami i tematami słowiańskimi. Wyjątkowość Susanny i jej muzyków to wiele odsłon niesamowitego głosu Artystki oraz pełne ekspresji i wirtuozerii instrumentarium. Utwory wykonywane były w językach i dialektach słowiańskich.
Święto Biblioteki zakończyła projekcja filmu Brzostek : historia pewnego powrotu, która odbyła się w Czytelni Biblioteki.
W trakcie święta uczestnicy imprezy mieli możliwość przeglądnąć kroniki Biblioteki dokumentujące działalność od samego początku jej założenia, zapoznać się z informacją na temat bibliotecznego wolontariatu, jak również otrzymać okolicznościową pieczęć z okazji tegorocznej odsłony „Narodowego Czytania”. Biblioteka otrzymała pieczęć z Kancelarii Prezydenta RP Biura Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieczęć ta służyła do składania pamiątkowego stempla na przyniesionych przez mieszkańców egzemplarzach „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Nie zabrakło także darmowej loterii fantowej. Każdy kto losował książeczkę-losa z bibliotecznego kosza wygrał nagrodę rzeczową. Święto było bardzo udane, pogoda i goście dopisali. Dziękujemy za uczestnictwo!
Relacja ze Święta Biblioteki naszej Czytelniczki pani Krystyny Skowronek.pdf