Projekt pamięć

W piątek 16 września 2016 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbyły się warsztaty plastyczne pn. Projekt Pamięć oraz wernisaż wystawy związanej z tym wydarzeniem. Spotkania odbyły się w ramach projektu pn. Na Szlaku Żydowskiego Dziedzictwa, realizowanego wspólnego przez Fundację Galicia Jewish Heritage Institute oraz Bibliotekę.
Pomysłodawczynią wydarzenia Projekt Pamięć jest żydowska artystka, mieszkająca w USA Roz Jacobs, która aby odzyskać to, co zostało bezpowrotnie zniszczone podczas Holocaustu, maluje członków swojej rodziny. Artystka w ten sposób obrazuje wspomnienia po swoich bliskich, którzy zginęli podczas wojny. Wystawa prezentuje cykl portretów, żydowskiego chłopca Kalmana – wuja Roz Jacobs, w oparciu o jedno zachowane zdjęcie, jego losy oraz losy innych członków rodziny artystki. Poprzez ukazanie historii jednej rodziny wystawa podejmuje tematykę pamięci i utraty.
Jako pierwsze przeprowadzone zostały warsztaty plastyczne, w których uczestniczyli uczniowie gimnazjum nr 1 w Bieczu oraz zainteresowane projektem osoby dorosłe. Zajęcia poprowadziła Pani Katarzyna Kotula, pracownik Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie.

Na początku warsztatów zaprezentowano film pokazujący istotę tego projektu i jego najważniejsze założenia. Podczas spotkania uczestnicy malowali twarze Żydów za pomocą węgla i pasteli. Zdjęcia, z których korzystali były położone na odwrót. Malujący tworzyli swoje dzieła w nietypowy sposób, sugerowali się jedynie tym, gdzie znajdują się cień i światło, by w końcu wyłoniła się forma, pojawiła się twarz. Prace uczestników włączone zostały do wieczornej wystawy.

Podczas wernisażu Dyrektor MiGBP w Bieczu Pani Elżbieta Knapik przybliżyła gościom treść i znaczenie realizowanego projektu, a Pani Katarzyna Kotula opowiedziała gościom o przeprowadzonych warsztatach plastycznych i zaprezentowała efekty artystycznych zmagań uczestników. Na spotkaniu goście mieli okazję obejrzeć film o wspomnianej wcześniej Roz Jacobs. Spotkanie uświetnił wspaniały koncert trio skrzypcowego w składzie Maria Dubec, Weronika Serwa i Aleksandra Stęgowska. Uczennice Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle, których opiekunem artystycznym jest Pan Andrzej Przybycień wykonały utwory Aleksandra Pogorilca Passacaglia, Zmartwienie i Wiązankę żydowską.
Zapraszamy wszystkich do obejrzenia tej niezwykle ujmującej wystawy oraz dzieł uczestników warsztatów.

Fotorelacja z warsztatów

Fotorelacja z wernisażu