Młodzież poznaje twórczość Marka Hłaski

Przedpołudnie dnia 29 października w Bibliotece Biecz przeznaczone zostało na spotkanie międzypokoleniowe dotyczące twórczości Marka Hłaski. Młodzież nie zna tej twórczości, z racji tego, że pisarstwo Hłaski nie mieści się w programie edukacji polonistycznej. W związku z powyższym, spotkanie uczestników wydarzeń projektowych („Życiowo, przejściowo, podejściowo. Odświeżanie legendy Marka Hłaski”) zostało zaplanowane w formie podsumowującej rozmowy młodzieży z seniorami, którzy w przeszłości zaczytywali się w prozie autora „Ósmego dnia tygodnia”. Spotkanie prowadził Jacek Lech, literaturoznawca realizujący się w bieckiej książnicy jako bibliotekarz. Młodzież interesowała głównie kontestatorska biografia Marka Hłaski, o której dowiedziała się podczas wcześniejszego spotkania autorskiego z Radosławem Młynarczykiem. Spotkanie miało głównie na celu wymianę poglądów oraz ocenę sylwetki twórczej Marka Hłaski, który funkcjonuje przecież jako postać popkulturowa. To fenomen, że pisarz o okresu odwilży może mieć swoje nadruki na koszulkach. Uczniowie  z oczywistych względów nie znają (a jeżeli znają, to bardzo słabo) kontekst historyczny biografii i twórczości Hłaski, stąd też z uwagą przysłuchiwali się rozmowie starszych czytelników prozy pisarza z Marymontu.  Młodzież dyskutowała z seniorami na temat warsztatów, spotkania autorskiego, wymieniając swoje poglądy i poruszając się w obszarze literatury trochę jej obcej. Po tym spotkaniu zdecydowanie stała się ona mniej im obca i ciekawa, zwłaszcza, że młodzi  mogą teraz sięgać po nowe wydania książek Hłaski, które ukazują się w Wydawnictwie Iskry.

 

Spotkanie wieńczące cykl wydarzeń którym patronował twórca „Pętli” odbyło się w ramach realizowanego przez Bibliotekę Biecz projektu  pod nazwą „Życiowo, przejściowo, podejściowo. Odświeżanie legendy Marka Hłaski”.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.