Na 21 września 2017 r. został zaplanowany historyczny spacer po Bieczu w ramach projektu „Mobilna przestrzeń kultury II” realizowanego przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie. Spacer miał poprowadzić pan Krzysztof Przybyłowicz, pasjonat historii Żydów bieckich, autor książki pt. „Żydzi Biecza. Historia i Zagłada”. Niestety, z powodu padającego deszczu zamiast spaceru, jego uczestnicy, uczniowie III klas gimnazjalnych miejskich szkół uczestniczyli w wykładzie, który odbył się w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu.
Słuchacze zostali zapoznani z kulturą żydowską, słownictwem charakterystycznym dla religii i kultury żydowskiej oraz mieli okazję zobaczyć żydowskie przedmioty kultu m.in. modlitewnik, jad – przyrząd liturgiczny z zakończeniem w kształcie dłoni, ułatwiający wskazywanie i czytanie fragmentów Tory, menorę – siedmioramienną lampę oliwną zapalaną w Świątyni Jerozolimskiej każdej nocy, czy mezuzę – umieszczony w pudełeczku mały zwój pergaminu zawierający dwa cytaty z Tory. Mezuzę przymocowuje na odrzwiach każdego żydowskiego domu (czasem również na futrynach drzwi do pokoi mieszkalnych), a pobożni Żydzi całowali mezuzę wchodząc i wychodząc.
Spotkanie zakończyło się podziękowaniem młodzieży panu Krzysztofowi Przybyłowiczowi za poświęcony czas oraz przekazanie wiedzy.
Termin realizacji projektu: czerwiec – listopad 2017 .
Partnerzy projektu:
- Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu
- Regionalny Ośrodek Kultury Doliny Karpia im. Jana Matejki w Zatorze
- Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach
- Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki w Ostrowcu Świętokrzyskim
Projekt realizowany w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Kultura Dostępna 2017”.