W tym roku przypada 81. rocznica Zagłady getta w Bieczu. Biblioteka Biecz, włączając się w obchody rocznicowe tego tragicznego wydarzenia zorganizowała w dniu 14 sierpnia 2023 roku koncert oraz udostępniła wystawę przygotowaną przez Żydowskie Muzeum Galicja i United States Holocaust Memorial Museum.
O godz. 17:30 w bibliotecznej Sali Spotkań wystąpiła Urszula Makosz, znakomita pieśniarka z Krakowa, występująca z wybitnymi muzykami związanymi m.in. z Piwnicą pod Baranami i krakowskimi teatrami. Artystka wykonuje tradycyjne pieśni żydowskie o zróżnicowanej tematyce i nastroju, w trzech żydowskich językach i autorskie piosenki w języku jidysz, pieśni w języku hebrajskim oraz utwory w języku ladino, charakterystyczne dla kultury muzycznej Żydów sefardyjskich, w których słychać wpływ muzyki hiszpańskiej, arabskiej i bałkańskiej.
Na repertuar poniedziałkowego koncertu złożyły się tym razem utwory Wiery Gran, czyli Dwojry Grinberg/Grynberg, polskiej piosenkarki, aktorki kabaretowej i filmowej pochodzenia żydowskiego, którą nazywano muzą warszawskiego getta. Urszuli Makosz towarzyszyli dwaj muzycy: grający na skrzypcach i mandolinie Michał Półtorak oraz akompaniujący pieśniarce na fortepianie Paweł Pierzchała.
Po koncercie miało miejsce otwarcie wystawy zatytułowanej „Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”, o której opowiedziała dr Katarzyna Suszkiewicz pełniąca funkcję kierownika Działu Edukacji Żydowskiego Muzeum Galicja. W otwarciu wystawy z ramienia Żydowskiego Muzeum Galicja wzięła także udział Jagoda Wójcicka, asystentka w Dziale Wystaw wraz z towarzyszącymi jej wolontariuszami z Niemiec.
Wystawa, przygotowana przez United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie jest reprezentatywna dla amerykańskiego dyskursu o Zagładzie. Stawia akcent na stosunek przeciętnych Europejczyków do eksterminacji europejskich Żydów. Przewodnią jej myślą jest to, że każdy spośród świadków Zagłady miał wybór, a tylko nieliczna mniejszość przyszła Żydom z pomocą. Ekspozycję będzie można oglądać do 7 września.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. View more