Koncert Urszuli Makosz jako hołd ofiarom Zagłady bieckiego getta

Biblioteka Biecz włączyła się w obchody przypadającej w tym roku 80. rocznicy Zagłady getta w Bieczu. Dla uczczenia ofiar wywiezionych i zamordowanych przez Niemców żydowskich mieszkańców miasta, został zorganizowany piękny koncert Urszuli Makosz, krakowskiej pieśniarki wykonującej pieśni żydowskie. W niedzielę 14 sierpnia o godzinie 15:00 w sali wystaw Biblioteki Biecz rozbrzmiał głos artystki śpiewającej w językach jidysz, hebrajskim i ladino (języku Żydów sefardyjskich). To w jidysz Żydzi, żyjący także w Bieczu, komunikowali się, dzielili swoimi problemami, pisali oraz wyznawali sobie miłość. W tym języku tworzył mieszkający w Krakowie żydowski poeta Mordechaj Gebirtig, którego teksty przejmująco wykonuje Urszula Makosz. Poeta ten tak, jak większość krakowskich Żydów, zginął w 1942 roku, podczas akcji likwidacyjnej tamtejszego getta. Szczególnie rozpaczliwie w kontekście Zagłady wybrzmiewa jego pieśń „Kinderjohren”, melancholijnie wyśpiewywana przez Urszulę Makosz. Nie był to pierwszy występ artystki w naszej bibliotece, bo gościła ona już u nas wcześniej, w 2017 i w 2019 roku.

Dokumentacja fotograficzna dzięki uprzejmości fotografów z portalu haloGorlice.

Więcej na stronie: https://www.halogorlice.info/artykul/17675,to-byl-niesamowity-koncert-a-na-te-wystawe-koniecznie-zabierzcie-dzieciaki