„Dziady Beskidzkie”

W sobotę 9 listopada grupa „KobietyFest! Mastki i córki w lokalnych społecznościach” wzięła udział w inscenizacji „Dziady Beskidzkie” – obrzędowym spektaklu inspirowanym II częścią „Dziadów” Mickiewicza.

Na wzór wschodniego rytuału w dzień zaduszny, społeczność zbiera się, żeby karmić duchy Beskidu Niskiego. I tak po kolei, pojawiają się duchy żołnierzy z pierwszej wojny światowej, których nagrobki możemy spotkać na licznych cmentarzach wędrując po Beskidzie Niskim. Duch Cieśli, który zbudował cerkwie w Uściu, Czarnej i Kwiatoniu. Zamordowana podczas II wojny światowej w lasach hańczowskich Romka ze wsi Jaszkowa, czy duchy łani i jej maleństwa zastrzelone podczas rykowiska. Scenariusz to zbiór licznych cytatów literackich m. in. znajdziemy tu fragmenty: „Pustego lasu” Moniki Sznajderman, „Bombla” Mirosława Nahacza, „Kronik Beskidzkich i światowych” Andrzeja Stasiuka i „Duchowe życie zwierząt” Petera Wohllebena.

Jesteśmy pod wrażeniem spektaklu, charakteryzacji aktorów (a jest ich ponad 40!) oraz niezwykłego klimatu jaki dzieje się tam w tej małej ciasnej szopie gdzieś na końcu świata w Wysowej Zdroju. Serdecznie dziękujemy, za możliwość przeżycia tego niezwykłego „sacrum”….