29 września w Bibliotece Biecz odbyły się wydarzenia towarzyszące Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z Sercem”. Jest to bezpłatna inicjatywa czytelnicza i edukacyjna, organizowana w ramach obchodów dwóch świąt – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca. Organizatorami akcji są: Szkoła Podstawowa nr 33 w Bytomiu, Małgorzata Ficoń (autorka strony dla nauczycieli i bibliotekarzy https://www.facebook.com/MiedzyRegalami) oraz Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Tworogu. Główne cele akcji to: promocja literatury i czytelnictwa, poszerzanie wiedzy uczestników na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.
Świętowanie rozpoczęliśmy Spacerem serc z uczniami klas 3 Szkoły Podstawowej Nr 1 w Bieczu, którzy z sercami na patyku przemaszerowali ze szkoły do Biblioteki. Pogoda nam nie sprzyjała, dlatego ulotki z pierwszą pomocą przedmedyczną uczniowie przekazali pracownikom Urzędu Miejskiego w Bieczu. Następnie udali się do Biblioteki na spotkanie z dr n. med. Marianem Ołpińskim – pediatrą, hematologiem i onkologiem dziecięcym, który przeczytał dzieciom Bajkę o sercu. Po głośnym czytaniu rozpoczęła się rozmowa wokół książki i serca. Lekarz wyjaśnił dzieciom co to jest serce, po co nam serce, jak ono funkcjonuje. Nie zabrakło burzy pytań od dzieciaków, którzy dociekliwie drążyli temat. Spotkanie było bardzo interesujące, pełne ciekawych informacji. Zakończyło się wspólnym zdjęciem oraz obejrzeniem wystawki książek „z sercem” dla dzieci i młodzieży. W południe klasy 5 z tej samej szkoły miały okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim online z Wojciechem Widłakiem promującym swoją nową książkę Dwa serca anioła. Bohater książki Romek ma poważną wadę serca. Książka niezwykle poruszająca, nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Dodatkowym atutem jej są piękne ilustracje w kolorze serca: czerwono-granatowym. Autor czytał fragmenty książki, przybliżył temat chorego serca oraz opowiadał uczniom fakty ze swojej pracy pisarskiej. Na zakończenie spotkania odpowiadał uczniom na zadawane pytania.
Kolejnym wydarzeniem w ramach organizowanej akcji będą Opowieści od serca. Warsztaty o sercu i literaturze, zajęcia online prowadzone przez Kamilę Rogowicz 3 października b.r.