Być jak Joseph Conrad / warsztaty typograficzne dla dzieci

Józef Teodor Konrad Korzeniowski, znany później całemu czytającemu książki światu jako Joseph Conrad, wielki pisarz angielski i Europejczyk.

W 2017 obchodziliśmy 160 rocznicę jego urodzin. Warsztaty „Być jak Joseph Conrad” przybliżyły nam postać tego pisarza. Na początku zajęć dzieci poznały historię o życiu pisarza, a potem zaczęliśmy działać plastycznie w grupach i indywidualnie. Zajęcia trwały 60 minut, uczestniczyły w nim dzieci w wieku od 8 do 13 lat. Warsztaty poprowadziła ilustratorka Anna Kaszuba – Dębska.
Każdy uczestnik wymyślił sobie pseudonim i za pomocą klocków typograficznych przygotowywał własną wizytówkę i przyklejał na plecy. Od tej pory wszyscy zwracaliśmy się do siebie pseudonimami.
Z rozsypanki wyrazowej dzieci musiały stworzyć wyrazy. Było to imię i nazwisko Józef Teodor Konrad  Korzeniowski.
W grupach dzieci tworzyły wspólnie, za pomocą pieczątek, typograficzne grafiki inspirowane pseudonimem CONRAD. Następnie indywidualnie tworzył własne typograficzne dzieło dotyczące postaci i twórczości Josepha Conrada. Hasło pomocnicze „Co Conradowi w głowie siedziało?

 

Anna Kaszuba-Dębska 

malarka, graficzka, ilustratorka, projektantka książek dla dzieci i dorosłych. Autorka, reżyserka filmów animowanych i reklam. Właścicielka oraz projektantka kawiarnianego wnętrza Cafe Szafe i założycielka Fundacji Burza Mózgów. Projektuje i pisze książki, reklamy, prowadzi liczne warsztaty i wykłady dla dzieci i dorosłych. Jest autorką identyfikacji wizualnej i oprawy graficznej Festiwalu Literatury dla Dzieci. 

Jest twórcą i reżyserem trzech autorskich filmów animowanych: Czesława woli Wiesława, Pierwsze dni z życia Kaki, Felicjanek 10, zrealizowanych w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, współfinansowanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej w Warszawie. 

Ukończyła z wyróżnieniem Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

w pracowni prof. Leszka Misiaka oraz Grafikę ze specjalizacją Film Animowany u prof. Jerzego Kuci. Ukończyła studia doktoranckie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Projektowania Książki u prof. Macieja Buszewicza. Efektem pracy nad doktoratem jest książka Kobiety i Schulz , która ukazała się nakładem wydawnictwa Słowo/obraz/terytoria w 2016 roku.

Jest laureatką wielu nagród i stypendiów, w tym m.in.: Stypendium prof. Jana Szancenbacha „Dla młodego kolorysty w Paryżu”, stypendium prof. Janiny Kraupe-Świderskiej „Dla kobiety malarki” w Paryżu, stypendium Prezydenta Miasta Krakowa, stypendium Hanny Wojterkowskiej-Haber „Za wyróżniający się Dyplom roku 2000″, nagroda firmy Talens, nominacje do IBBY. Wystawia obrazy olejne, ilustracje oraz instalacje artystyczne min. „Projekt szpilki”, „Emeryty” (www.projektszpilki.pl)  w Polsce i za granicą (USA, Rosja, Ukraina, Tajwan, Holandia, Czechy, Słowacja, Niemcy). 

http://fldd.pl

http://www.cafeszafe.com/anna-kaszuba-debska/