Od 15 maja 2020 r. Biblioteka Biecz posiada pozwolenie na użytkowanie nowowybudowanej części obiektu, co wieńczy czteroletni proces realizacji jednej z najważniejszych inwestycji w Bieczu. W związku z powyższym, księgozbiór Biblioteki Biecz przeniesiony został w czerwcu w swe stałe miejsce przy ulicy Rynek 20, a placówka w ostatnim dniu ubiegłego miesiąca wznowiła działalność. Czytelnicy mogą już zwracać wypożyczone książki, korzystać z „Wypożyczalni dla Dorosłych” oraz z „Biblioteki Młodych”.
Oprócz zawartości stricte książkowej, biblioteka posiada nowy dział – „Mediatekę” – bardzo bogato wyposażoną w multimedia (filmy, muzyka, audiobooki), której zasoby, podobnie jak zbiory Cichej czytelni, udostępnione zostaną Czytelnikom, gdy pozwoli na to sytuacja sanitarno-epidemiologiczna. Biblioteka w nowej odsłonie przekształciła się w nowoczesną placówkę kultury i dostępu do wiedzy. Będzie to sprzyjać pracy, czytaniu, poszerzaniu kontaktu z kulturą, rozwojowi najmłodszych czytelników oraz nawiązywaniu więzi społecznych.
W nowej przestrzeni znajdują się również pomieszczenia administracyjne, socjalne, nowoczesny magazyn książek z przesuwnymi regałami i „Sala spotkań”, w której odbywać się będą różnego rodzaju wydarzenia o charakterze kulturalnym: wernisaże, wystawy, spotkania.
Odremontowany obiekt jest nowoczesny oraz estetyczny, bowiem projekt przebudowy, dzięki użyciu szkła, pozwolił uzyskać mnóstwo przestrzeni i światła. Biblioteka została dostosowana także do potrzeb osób niepełnosprawnych. W dobudowanym budynku od ul. Potockiego została zainstalowana winda, z której mogą korzystać osoby o szczególnych potrzebach – osoby niepełnosprawne, starsze i osoby z małymi dziećmi.
Ciekawostką nie tylko dla historyków są wyeksponowane malowidła ścienne i sufitowe będące pozostałością po dawnej synagodze. Nawiązują one do przedwojennego przeznaczenia tego miejsca. Z kolei piwnice zagospodarowane zostały pod ekspozycję upamiętniającą codzienne życie i tragizm bieckich Żydów.
Wystrój wnętrz nowej biblioteki został zaaranżowany na miarę placówek kultury XXI wieku. Realizacja inwestycji była możliwa dzięki pozyskanym środkom w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016 2020”.
Całkowity koszt zadania wyniósł 4 224 524,29 zł przy dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 1 983 617,12 zł.
Składamy serdeczne podziękowania Panu Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotrowi Glińskiemu, Dyrektorowi Instytutu Książki Dariuszowi Jaworskiemu i Organizatorowi Gminie Biecz. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Panu Burmistrzowi Mirosławowi Wędrychowiczowi i Radzie Miejskiej w Bieczu, za potraktowanie biblioteki jako inwestycji, a nie jako kosztu. Świadczy to o niezwykłej mądrości i dbałości o ważne potrzeby mieszkańców.