Autorka wszystkich historii o Basi

Czyta, odkąd pamięta. Córka nauczyciela i bibliotekarki, wychowała się pośród książek. Wielbicielka drzew, książek Leśmiana, Dickensa i Tolkiena, angielskiej literatury dziecięcej, teatru i słów.

Ukończyła warszawską polonistykę, na której broniła pracę magisterską o „Opowieściach z Narnii”. Opowiadania i recenzje zaczęła pisać jeszcze w czasie studiów.

Pisze książki o Basi, opowiadania, powieści i długie listy do przyjaciół – takie na papierze. Seria książek z cyklu „Basia…” zdobyła w roku 2009 tytuł „Najlepsze dla dziecka” w plebiscycie czytelników miesięcznika „Dziecko”. Dwie spośród jej książek zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie. Jedna z nich – właśnie wznowiony „Świat według dziadka” – została napisana dla pisarki Ireny Jurgielewiczowej, z którą autorka Basi się przyjaźniła. W 2015 r. książka „Basia i wyprawa do lasu” zdobyła Nagrodę jury w kategorii najlepsza książka dla dzieci w konkursie „Najlepsza książka na lato”. W 2018 roku do kin w całej Polsce trafił serial rysunkowy „Basia”, zrealizowany przy współpracy autorek serii książek, kolejne odcinki miały premierę zarówno w kinach, jak i na DVD czy platformach streamingowych.

W 2021 roku seria Zofii Staneckiej „Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka“ dostała nagrodę główną w konkursie „Świat przyjazny dziecku“. W tym samym roku autorka napisała opowiadanie „Toto” do charytatywnej książki polskich twórców dziecięcych na rzecz pomocy dzieciom wykluczonym pt. „Wszystkie kolory świata”. Podjęła też współpracę z Muzeum Żydów Polskich Polin, dla którego w ramach Akcji Żonkile napisała opowiadanie dla szkół pt. „Pamięć drobinek“.

Kocha zwierzęta. Zupełnie jak Basia i Marcel – przyjaciel Basi z przedszkola. Ma psicę Lottę, zwaną też Principiessą lub Panią Skarpecią. Pozwala jej niemal na wszystko i napisała o niej książkę „Lotta, czyli jak wychować ludzkie stado”.

Źródło:  https://basia.com.pl/autorki/