DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI BIBLIOTEKI BIECZ
Wstęp
Biblioteka Biecz (w skrócie BB w Bieczu) zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Deklaracja w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej www.biblioteka.biecz.pl.
Data publikacji strony internetowej: grudzień 2016 rok
Data ostatniej istotnej aktualizacji: grudzień 2022 rok
Stan dostępności cyfrowej
Strona internetowa biblioteki jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu wyłączeń wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
Niezgodność z załącznikiem
- część zamieszczonych na stronie publikacji w formie plików PDF nie jest dostępne cyfrowo (zostały opublikowane przed 2018-09-23 lub nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań),
- zdjęcia opublikowane w treści artykułów na stronie nie posiadają opisów alternatywnych (zostały opublikowane przed 2018-09-23 lub nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań),
- filmy nie posiadają audiodeskrypcji (zostały opublikowane przed 2018-09-23 lub nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań.
- na stronie znajduję się sekcja z archiwalną wersją strony opublikowana przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej
Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB) oraz narzędzi walidujących zgodność strony ze standardami WCAG, narzędzi sprawdzających treść.
- Data sporządzenia deklaracji: 2022-04-28
- Data ostatniej aktualizacji: 2025-03-18
Strona posiada następujące ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami:
- możliwość wydrukowania treści artykułów,
- możliwość powiększania wielkości liter,
- podświetlania elementów nawigacyjnych (tzw. focus) ułatwiającego osobom niedowidzącym korzystanie z witryny,
- możliwości wybrania stylu z podwyższonym kontrastem.
- na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Biblioteka Biecz do realizacji spraw w zakresie dostępności cyfrowej wyznaczony został Tomasz Dziki, e-mail: tomasz.dziki@biblioteka.biecz.pl , telefon: 13 4406829 (dotyczy powiadomień o braku dostępności cyfrowej oraz żądań zapewnienia dostępności cyfrowej).
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Informujemy, że zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych każdy ma prawo wystąpić do podmiotu publicznego z żądaniem udostępnienia cyfrowego wskazanej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub ich elementów, ewentualnie zapewnienia dostępu alternatywnego, na warunkach określonych w ustawie.
Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej, dokładne wskazanie, o który element zawartości chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Dołożymy wszelkich starań, aby zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem.
Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, niezwłocznie poinformuje wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące.
W przypadku odmowy wnoszący żądanie możne złożyć skargę z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, a także powiadomić Rzecznika Praw Obywatelskich: www.rpo.gov.pl
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
Biblioteka Biecz (w skrócie BB w Bieczu):
- Telefon: +48 134471043
- E-mail: biblioteka@biblioteka.biecz.pl
- Adres korespondencyjny: 38-340 Biecz ul. Rynek 20
Filia w Binarowej
- 38-340 Biecz, Binarowa
- +13 4200046
- e-mail: filia.binarowa@biblioteka.biecz.pl
Filia w Głębokiej
- 38-340 Biecz, Głęboka 136
- +48 4471974
- email: filia.gleboka@biblioteka.biecz.pl
Filia w Libuszy
- 38-306 Libusza 688
- +48 4475007
- e-mail: filia.libusza@biblioteka.biecz.pl
- Biblioteka Biecz:
Budynek w części parterowy, w części 1. piętrowy, posiada 2 wejścia: od Rynku i od ul. Potockiego. Od ul. Potockiego osoby o szczególnych potrzebach mogą wejść do budynku bez żadnych ograniczeń. W holu znajduje się winda, którą można dotrzeć na wyższe poziomy. Przyciski w windzie posiadają oznaczenia w języku brajla. Wszystkie ciągi komunikacyjne oraz pomieszczenia, gdzie prowadzona jest podstawowa działalność biblioteki są dostępne dla osób o szczególnych potrzebach. Jedynym miejscem, do którego nie może wejść osoba mająca problemy z poruszaniem są zabytkowe piwnice, gdzie znajduje się stała ekspozycja. Znajdujące się w budynku stopnie schodów są oznaczone kontrastowo. Drogi ewakuacyjne są oznaczone. Schody posiadają poręcze. Na terenie budynku istnieje możliwość poruszania się osób niepełnosprawnych z psem przewodnikiem. Nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego. Przy budynku znajduje się wyznaczone miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. W holu od ul. Potockiego znajduje się toaleta dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Biblioteka nie posiada tyflomap ani innych oznaczeń wizualnych czy dźwiękowych dla osób. W holach od ul. Potockiego i Rynku znajdują się tablice z znaczeniem pomieszczeń.
- Filia w Binarowej:
Pomieszczenie biblioteki znajduje się na wysokim parterze, do którego prowadzą schody. Na zewnątrz budynku brak barier dla osób niepełnosprawnych. Korytarz oraz pomieszczenie biblioteki są dostępna dla osób niepełnosprawnych. Na terenie budynku istnieje możliwość poruszania się osób niepełnosprawnych z psem przewodnikiem. Nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego. Budynek nie posiada wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Nie ma toalety dostosowanej dla osób niepełnosprawnych. Biblioteka nie posiada tyflomap ani innych oznaczeń wizualnych czy dźwiękowych dla osób niepełnosprawnych (w tym w języku brajla).
- Filia w Głębokiej:
Pomieszczenie biblioteki znajduje się na 1. piętrze, do którego prowadzi wysoki ciąg schodów. Na zewnątrz budynku brak barier dla osób niepełnosprawnych. Korytarz na parterze oraz pomieszczenie biblioteki są dostępne dla osób niepełnosprawnych. Na terenie budynku istnieje możliwość poruszania się osób niepełnosprawnych z psem przewodnikiem. Nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego. Budynek nie posiada wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Nie ma toalety dostosowanej dla osób niepełnosprawnych. Biblioteka nie posiada tyflomap ani innych oznaczeń wizualnych czy dźwiękowych dla osób niepełnosprawnych (w tym w języku brajla).
- Filia w Libuszy:
Budynek piętrowy, posiada podjazd dla osób niepełnosprawnych. Budynek posiada jedno wejście. W budynku nie ma windy. Osoba niepełnosprawna może poruszać się jedynie po holu na parterze. Na terenie budynku istnieje możliwość poruszania się osób niepełnosprawnych z psem przewodnikiem, nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego. Budynek nie posiada wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Nie ma toalety dostosowanej dla osób niepełnosprawnych. Biblioteka nie posiada tyflomap ani innych oznaczeń wizualnych czy dźwiękowych dla osób niepełnosprawnych (w tym w języku brajla).
- Filia w Rożnowicach:
Pomieszczenie biblioteki znajduje się na wysokim parterze, do którego prowadzą schody, z których wchodzi się bezpośrednio do pomieszczenia biblioteki. Na zewnątrz budynku brak barier dla osób niepełnosprawnych. Pomieszczenie biblioteki jest dostępne dla osób niepełnosprawnych. Na terenie biblioteki istnieje możliwość poruszania się osób niepełnosprawnych z psem przewodnikiem. Nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego. Budynek nie posiada wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Nie ma toalety dostosowanej dla osób niepełnosprawnych. Biblioteka nie posiada tyflomap ani innych oznaczeń wizualnych czy dźwiękowych dla osób niepełnosprawnych (w tym w języku brajla).
Dostępność informacyjno–komunikacyjna
- Biblioteka oraz filie posiadają możliwość kontaktu za pomocą: telefonu i poczty elektronicznej,
- Biblioteka ani filie nie posiadają pętli indukcyjnych i oznaczeń dźwiękowych. Oznaczenia w języku Braille’a są jedynie na przyciskach w windzie w siedzibie głównej. Budynek główny i filii posiadają oznaczenia wizualne na schodach, a każde pomieszczenie posiada informację co się w nim znajduje.
- Biblioteka nie posiada możliwości skorzystania z tłumacz języka migowego.
- Biblioteka nie posiada informacje w formacie łatwym do czytania i rozumienia (ETR).